пятница, 25 марта 2011 г.

შეფასების რუბრიკა


         1-3 ქულა     4-5 ქულა  6-7 ქულა    8-10 ქულა
ინფორმაციის მოძიების წყაროსაკუთარი ინფორმაციასახემძღვანელოს ინფორმაციარამოდენიმე საინფორმაციო საშვალებამრავალფეროვანი საინფორმაციო საშვალება
მოძიებული ინფორმაციის შესაბამისობამასალა არ   შეესაბამება საკითხსმასალა ნაწილობრივ შეესაბამება თემასმასალა ძირითადად  შეესაბამება საკითხს  სრულად შეესაბამება თემას
 მოპოვებული ინფორმაციის ორგანიზება (ცხრილი, დიაგრამა, ფორმულა, ისტ-ი) მასალა არ არის ორგანიზებული ნაწილობრივ არის ორგანიზებული მასალა ორგანიზებულია, მაგრამ ბუნდოვნად მასალა კარგად არის მომზადებული
 მოპოვებული ინფორმაციის ანალიზი ვერ იყენებს მოპოვებულ მასალას მიზნობრივად ნაწილობრივ იყენებს ძირითადად იყენებსმიზნობრივად იყენებს

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემაამომგდები ძალა. არქიმედეს კანონი
სწავლების საფეხური              8–ე კლასი
მოსწავლეთა პროფილი                   2
გაკვეთილის მნიშვნელობა.აქტუალობა ეს გაკვეთილი ბავშვებს ეხმარება გაარკვიონ, თუ როგორ მოძრაობენ ფიზიკური სხეულები, სიმძიმის ძალის მოქმედებით სხვადასხვა ნივთიერებაში(სხვადასხვა სიმკვრივის სითხეები, აირები), როგორია მათი მოძრაობის სიჩქარე, მოქმედი ძალები, როგორია მათი მიმართულება. ეს ცოდნა მათ დაეხმარება პრაქტიკული უნარის გამომუშავებისთვის. 
გაკვეთილის მიზნები და შედეგებიგამოავლინონ ამომგდები ძალა, არქიმდეს კანონის მისაღებად. ჩაატარონ ცდები და შედეგები ცხრილური სახით წარმოადგინონ. იმსჯელონ ბუნებაში არსებული ძალების და მათ მოქმედების შესახებ.
წინასწარი ცოდნამოსწავლე ახასიათებს სითხეში წნევას. განსაზღვროს სითხეში წნევა.
შეფასების საგანი და პროცედურებიდაკვირვება: 1) ინდივიდუალური მსჯელობისას         2)წერითი სამუშაოს შესრულებისას   3)გაკვეთილზე ჩართულობაზე 
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი სახელმძღვანელო,წყალი, ფართე ჭურჭელი, დინამომეტრი,სხვადასხვა მასისა და მოცულობის, სიმკვრივის სხეულები. დაფა,ცარცი, კომპიუტერი (ისტ-ის გამოყენება)   
 გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი გაკვეთილის დასაწყის 2წთ.  წერითი დავალების შემოწმება, წინარე მასალის გამტკიცება 15წთ. ახალი გაკვეთილის ახსნა ცდის დაწყებით, მონაცემების ცხრილური სახით წარმოდგენა 15წთ. ისტ-ის გამოყენებით მსგავსი მაგალითის განხილვა 10წთ, რეზიუმე 3წთ.